אנא הפיצו מייל זה לכל רשימת האימיילים שלכם בעבודה והפרטית, אנא שלחו לכל מי שניתן, גם אם המייל נשלח למישהו שנראה לא רלוונטי, ייתכן והוא יעביר אותו הלאה וכך המייל מתגלגל ועשוי להגיע למי שזה יכול לעזור לו. ישנם אלפי קשישים בישראל שלא מודעים לזכויות חשובות אלה!!!

facebook

אנא לחצו כאן וכנסו לזכויות נרדפי הנאצים ולחצו לייק ושייר כדי להפיץ מידע זה לחברים שלכם בפייסבוק !

זכויות עדכניות לנרדפי הנאצים - 2017:

גמלה חודשית לכל החיים ממשרד האוצר בישראל ליוצאי רומניה, בולגריה, לוב תוניס ושאר אירופה לפי חוק נרדפי הנאצים:

לפני מספר שנים פסק בית המשפט העליון של מדינת ישראל שלישראלים תושבי ישראל שעלו מרומניה בולגריה, תוניס, לוב וחלק משאר אירופה שחיו או היו עוברים במלחמת העולם השנייה, יש זכות חוקית לקבל גמלה חודשית לכל חייהם כניצולי רדיפות הנאצים. את הגמלה משלם משרד האוצר הישראלי.

תושבי ישראל שזכאים לקבל את הגמלה החודשית מהאוצר צריכים לעמוד בארבעה תנאים ביחד: (לא ניתן לוותר על אחד התנאים)

1. יוצאי רומניה ובולגריה - נולדו עד יוני 1945 (בולגריה עד 4 ביולי)

יוצאי לוב - נולדו עד נובמבר 1943

יוצאי תוניס - נולדו וחיו שם עד מרץ 1944

2. עלו לישראל עד אוקטובר 1953 (בגין הסכם השילומים בין ישראל לגרמניה).

3. לא מקבלים גמלה אחרת כנרדפי הנאצים (למעט פנסיה סוציאלית מגרמניה).

4. הזכאים הינם תושבי ישראל בלבד.

יוצאי פולין, גרמניה, צרפת, הונגריה, סרביה, קרואטיה, צ'כובסלובקיה, ליטא, איטליה וכן מדינות נוספות שהיו תחת כיבוש או השפעה גרמנית:

תושבי ישראל בלבד - יוצאי מדינות אירופאיות אלו ונוספות שעדיין לא מקבלים גמלה כלשהיא שקשורה לנאצים יכולים לקבל גמלה זו של האוצר בתנאי שנולדו לפני מאי 1945 (יש מדינות שבהן המועד הקובע שונה, גם עוברים שהיו תחת כיבוש גרמני זכאים) ועלו לישראל לפני אוקטובר 1953 (למעט פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר). יוצאי גרמניה, צרפת ואיטליה שהייתה להם אזרחות זרה בעלייתם ארצה זכאים גם. (למען הבהר ספק - גם אם לא הייתה להם אזרחות זרה הם זכאים).

גמלה חודשית ממשרד האוצר ליוצאי גטאות ומחנות שעלו גם אחרי 1953:

יוצאי גטאות ומחנות שהינם תושבי ישראל ועלו גם אחרי 1953 ולא מקבלים עדיין שום גמלה חודשית הקשורה לרדיפות הנאצים, זכאים לקבל קצבה חודשית ממשרד האוצר בסך של 2,200 ₪. המידע הזה נכון גם לכל הגטאות החדשים שהוכרו בבולגריה, רומניה, סלובקיה. ראו פרוט הגטאות בהמשך בפסקה על פנסיה סוציאלית מגרמניה ליוצאי גטאות.

הגמלה ממשרד האוצר והאפשרויות להגדלתה למי שכבר מקבל:

הגמלה המינימאלית היא 2,200 ₪ לחודש ובנוסף הטבות כגון: דמי הבראה אחת לשנה על סך כ- 2,000 ש"ח, הנחה בארנונה, פטור מתרופות בקופת חולים, פטור מאגרת טלוויזיה ועוד'.

הגמלה ניתנת ממועד הגשת הבקשה למשרד האוצר והיא לא ניתנת רטרואקטיבית!

את הגמלה ניתן להגדיל בעזרת שתי אפשרויות:

1. הכרה במחלות נוספות מעבר להכרה הבסיסית.

2. הגדלה הגמלה בשל מצב כלכלי – הכנסות אישיות נמוכות.

הגדלת הגמלה ע"י הכרה במחלות נוספות:

ניתן להגדיל את אחוזי הנכות ובזכותם את הקצבה החודשית ע"י הגשת בקשה להכרה במחלות נוספות שלא הוכרו עדיין ע"י האוצר. האוצר מכיר במחלות שונות ע"פ קריטריונים שונים, לפי שתי קבוצות עיקריות – אלה שהיו במחנות ובגטאות ואלה שלא היו. המחלות הן: אוסטאופורוזיס – בריחת סידן, סוכרת, סרטן המעי הגס, סרטן ריאות, בעיות לב, בעיות עור, לחץ דם, סוכרת, דמנציה ועוד'.

הגדלה בשל מצב כלכלי - הכנסות אישיות נמוכות:

בקשת תגמול לפי הכנסה נמוכה:

מקבלי הגמלה מהאוצר ,שמשתכרים פחות מ- 5,590 ₪ - סה"כ הכנסות אישיות לחודש באופן אישי כולל הגמלה מהאוצר, יכולים לקבל תוספת של מאות שקלים כהשלמה ל- 5,590 ₪ והטבות משמעותיות נוספות. כמו כן, מי שיוכר בשל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב- 40% נכות עד 49.9% ומשתכר פחות מ- 6,090 ₪, יקבל השלמה לסכום זה.

בקשת תגמול מוגדל לפי הכנסה נמוכה:

מקבלי הגמלה שיוכרו, בגלל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב- 50% נכות ומעלה, ולא מגיע ל- 9,190 ₪ בחודש סה"כ הכנסות אישיות כולל הגמלה מהאוצר, יוכל לקבל השלמה מעבר לגמלה ושאר ההכנסות האישיות ל- 9,190 ₪. בעלי אחוזים גבוהים יותר יוכלו לקבל השלמה לסכומים גבוהים יותר עד 10,305 ₪ לבעלי 80% נכות ומעלה.

הבהרה: נלקחות בחשבון סה"כ ההכנסות האישיות של מקבל הגמלה, שכוללות את הגמלה מהאוצר, תשלומי פנסיה, קצבת זקנה מביטוח לאומי וכל הכנסה אישית אחרת. חשוב: המבחן הוא הכנסות אישיות בלי קשר להכנסות של בן הזוג.

פנסיה סוציאלית מגרמניה ליוצאי גטאות כולל רומניה טרנסניסטריה ובולגריה וגטאות נוספים שאושרו לאחרונה:

יוצאי גטאות אשר שנולדו לפני 1937 ועבדו בגטו תחת כיבוש גרמני וכן הגישו בקשה לקבלת קצבת זקנה מהביטוח הלאומי בישראל, זכאים לקבל קצבה מהמוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה. בתנאים מסוימים ייתכן גם תשלום רטרואקטיבי משנת 1997.

לאחרונה הגרמנים הכלילו והרחיבו בחוק הגטאות אזורים שונים שכוללים בין היתר:

רומניה - קונסטנצה, גינטה, טקוץ, בעבר כבר הכירו בטרנסניסטריה, צ'רנוביץ, מוגילב.

בולגריה - סופיה – הרובה היהודי – יוץ בונאר, בלגואבגרד, ביאלה סלאטינה, ברקוביצה, בורגס, דופניצה, וראצה, וידין, וארנה, חאסקובו, טרזיאן, לום, לוקוביט, נובי פאזאר, סטארה זאגורה, סיליסטרה, סליבן, סמוקוב, פילבן, פרדיננד, פאזארדז'יק, צ'ירפאן, קיוסטנדיל, קרנובט, ראזגרד, רוסה, שומן.

סלובקיה - ברטיסלבה, ויהן, סרד, נובסקי. כמו כן הכירו בגטו אמסטרדם, גטו שנחאי בסין ועוד'

המידע הנ"ל חל על כל הגטאות שהיו באירופה ושהניצולים ויורשיהם טרם הגישו בקשות לפנסיה סוציאלית.

זכויות היורשים של יוצאי גטאות (כולל כל הגטאות שהוזכרו בפסקה הקודמת):

האלמנים או אלמנות של יוצאי הגטאות זכאים לפנסיה חודשית לכל החיים. בנוסף, היורשים שהם לא האלמנים של הניצול אלא ילדיו או כל יורש חוקי אחר ע"פ צוואה, יכולים לקבל תשלום רטרואקטיבי אחד עבור התקופה בין 1.7.97 ועד ליום פטירתו של הניצול. בהתאם לתנאים הבאים (האלמנים צריכים לעמוד רק בתנאים 1 ו-3 ושאר היורשים - ילדים או ע"פ צוואה צריכים לעמוד בשלושת התנאים יחד):

1. הניצול שנפטר עבד בגטו ולא הגיש מעולם בקשה לביטוח הסוציאלי הגרמני.

2. הניצול נפטר לאחר 27 ביוני 2002.

3. הניצול הגיש בקשה לביטוח הלאומי בישראל לקבלת קצבת זקנה לאחר 1.4.75 (או עמד בתנאים הנדרשים לקבלת קצבת זקנה, כולל בקשות עבור עקרות בית, אשר נולדו לאחר 1.1.31 ולא הייתה להן בישראל תקופת ביטוח מספקת, כמו כן כולל עולים חדשים אשר עלו לארץ מאוחר, אשר גם להם לא הייתה תקופת ביטוח מספקת).

פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר ליוצאי גטאות שעבדו בגטו:

יוצאי גטאות תחת כיבוש גרמני שנולדו לפני 1938 ומקבלים פנסיה סוציאלית שהם שילמו עבורה בעבר זכאים לקבל תוספת חודשית עבור העבודה בגטו.

קרן סעיף 2 שנותנת גמלה תלת חודשית של 1010 יורו:

ניצולים מאירופה (גם כתינוקות וגם כעוברים) שעדיין לא מקבלים שום גמלה שקשורה למלחמה ועלו אחרי 1953 והיו בזהות בדויה (חיו כנוצרים תחת כיבוש גרמני) או במסתור לפחות חצי שנה בזמן המלחמה (גם כתינוקות וגם כעוברים) יכולים לקבל לפי קרן סעיף 2 שנותנת כל 3 חודשים רנטה של 1010 יורו. מקבלי קרן סעיף 2 מקבלים בנוסף גם השלמה חודשית ממשרד האוצר כדי שיהיה להם את המינימום של 2,200 ש"ח בחישוב חודשי וכן את כל ההטבות הנוספות שמוזכרות למעלה שמקבלים הניצולים מהאוצר בישראל.

יוצאי רומניה זכאים לפיצויים מממשלת רומניה בגין הרדיפות:

ילידי רומניה עד שנת 1941 (לא כולל) זכאים לקבל מממשלת רומניה פיצויים על הרדיפות שעברו במלחמה (גם כילדים מאד קטנים) ע"פ קריטריונים שונים. הפיצויים הם כ- 180 דולר לחודש. לצורך קבלת הפיצויים דורשים הרומנים שעל הניצול לחדש את האזרחות שלו ורק אח"כ הוא יכול להגיש את הבקשה. הפיצויים הם מרגע קבלת הבקשה ולא רטרואקטיבית והם לכל החיים.

דרכון רומני ודרכונים אירופאיים: ברגע שמחדשים את האזרחות עבור הפיצויים ניתן להוציא דרכונים אירופיים של האיחוד האירופי עבור מקבל הפיצויים וכן עבור הילדים והנכדים עבור לימודים ועבודה באירופה כאירופאים לכל דבר בהנחות משמעותיות בשכר הלימוד ובחלק מהמדינות לימודים בחינם. גם יוצאי מדינות אחרות וצאצאיהם כגון בולגריה, פולין, צכיה, גרמניה, הונגריה ועוד' זכאים בתנאים שונים להוציא דרכונים אירופאיים.

יוצאי פולין זכאים לפיצויים מממשלת פולין בגין הרדיפות:

החל מאפריל 2015 ילידי פולין שעברו את המלחמה בפולין או ברחו ממנה זכאים לקבל מממשלת פולין פיצויים על הרדיפות והסבל שעברו במלחמה ע"פ קריטריונים שונים. הפיצויים הם כ- 95 יורו לחודש. הפיצויים הם מרגע קבלת הבקשה ולא רטרואקטיבית והם לכל החיים.

דרכון פולני: ילידי פולין וצאצאיהם יכולים להוציא דרכונים פולניים של האיחוד האירופי. הדרכון הפולני חשוב עבור לימודים ועבודה באירופה כאירופאים לכל דבר בהנחות משמעותיות בשכר הלימוד ובחלק מהמדינות לימודים בחינם.

יוצאי צפון אפריקה ואירופה זכאים למענק חד פעמי:

יוצאי מרוקו, תוניס, לוב, רומניה, בולגריה, ברית המועצות (שהוריהם היו תחת כיבוש גרמני או 100 ק"מ משטח תחת כיבוש גרמני) שהיו בחיים בזמן המלחמה בארצם והם לא מקבלים גמלה כלשהיא שקשורה לרדיפות, ולא משנה מתי הם עלו ארצה ולא קיבלו בעבר מענק חד פעמי עבור הטלאי הצהוב זכאים להגיש בקשה לגרמניה למענק חד פעמי על סך 2,556 יורו. המענק ניתן פעם אחת בלבד ולא יינתן למי שקיבל בעבר.

הקרנות נגד גזזת: אנשים שעברו הקרנות כנגד גזזת בישראל או כהכנה לעלייתם ארצה בשנות ה- 40 וה- 50 זכאים לפיצוי מהמדינה במידה והם חלו במחלות המוכרות בחוק בגין ההקרנות. המחלות הן: גידולי מוח שפירים או ממאירים, גידולים ממאירים בראש ובצוואר, גידולי עור סרטניים בראש ובצוואר, לוקמיה ומי שסובל בקרחות באזורים מצולקים בקרקפת.

מקבלי פיצויים שחלה החמרה במצבם באחת מהמחלות המוכרות בחוק זכאים להגיש בקשה להחמרה.

מענק שנתי של 3600 ש"ח ופטור מתרופות ליוצאי אירופה, תוניס, לוב, מרוקו, עירק, אלג'יר שלא מקבלים גמלה חודשית:

ניצולים אלה שלא זכאים לגמלה חודשית זכאים לקבל כל שנה מהאוצר בישראל מענק שנתי של 3600 ש"ח וכן פטור מתשלום עבור תרופות שבסל הבריאות. יוצאי מרוקו - אלה שנולדו עד אוגוסט 43, אלג'יר - כנ"ל. עירק - היו בבגדד בפרעות פרהוד ביוני 41.

קצת על הכותב: אני בן של נרדפי הנאצים ולכן בחרתי לעסוק בפעילות חברתית זו, במסגרתה אני מדריך ישראלים אחרים כיצד לקבל זכויות אלו. מכיוון שיש מידע רב וחשוב לספר ולהדריך למי שמגיעות זכויות אלו ע"פ חוק, אנא הרגישו חופשי ליצור איתי קשר במייל או להשאיר הודעה בטלפון שבו מגיעים ישר למזכירה האלקטרונית שמיועדת לקבלת הודעות. עדיף להתכתב איתי במייל כי במייל אני יכול להגיב מהר יותר מאשר בטלפון.

נא לכתוב במייל או להשאיר בהודעה בטלפון הנייד, פרטים אישיים כגון: שם, ארץ מוצא, תאריך לידה, שנת עלייה והאם מקבלים כיום גמלה כלשהיא שקשורה לשואה, ואם כן – איזו? אנא השאירו מספר טלפון ואני אחזור אליכם.

המייל: amiami70@walla.com

טלפון נייד: 055-6665123

אתר: www.amibar.coi.co.il

חשוב: מכיוון שיש תקופות עם פניות רבות אני לא יכול תמיד לענות בטלפון או באימייל מיידית. אני משתדל תמיד לחזור לכולם, אם בטעות לא חזרתי אנא אל תתיאשו ושלחו לי מייל שוב או השאירו לי הודעה נוספת ואני אחזור אליכם. כאמור עדיף לשלוח לי מייל!

בברכת כל טוב והרבה בריאות, עמי בר

אנא הפיצו מייל זה לכל רשימת האימיילים הפרטית שלכם, שימו לב שלמטה בהמשך יש מידע באנגלית שמיועד ליהודי העולם ובו מפורטים כל הזכויות שיש ליהודי העולם כניצולי שואה. אנא שלחו את המידע באנגלית (ע"י קופי פייסט) לכל מי שאתם מכירים בחו"ל ובקשו שיעביר הלאה לכל מכריו

facebook

אנא לחצו כאן וכנסו לזכויות נרדפי הנאצים ולחצו לייק ושייר כדי להפיץ מידע זה לחברים שלכם בפייסבוק !

This information was written by Ami Bar a volunteer from Israel who is an expert for Holocaust survivors rights:

Please pass this e-mail to all your e-mails list, send to anyone you can, even if it is sent to someone seems irrelevant, he may pass it on and it may reach those who need it. There are thousands of elderly Jewish people who are not aware of these important rights!!!

facebook

Please click here and enter my page on Facebook – Updated rights of Holocaust survivors and please press like and Share to distribute this information to all your friends

Updated rights of Holocaust survivors:

Ami Bar

Social pension from Germany for Ghetto survivors including Romania – Transnistria and Bulgaria:

Ghetto survivors that were born before 1937 and were in German-occupied Ghettos are eligible to receive a social pension from the Social Insurance of Germany. The payment can be in some cases retroactive from 1997.

Lately new camps and cities were approved as Ghettos:

Romania - Transnistria region, Chernovtsy, Mogilev, Constanta, Ginta, Tacuts.

Bulgaria - The newly recognized cities and towns include:

Sofia -Juc Bunar, Berkovitsa, Burgas, Byala Slatina, Chirpan, Dubnitsa, Ferdinand, Gorna, Dzhumaya, Haskovo, Karnobat, Kyustendil, Lom, Lukovit, Novi, Pazar, Pazardzhik, Pleven, Razgrad, Ruse, Samokov, Shumen, Silistra, Sliven, Stara Zagora, Troyan Varna, Vidin, Vratsa.

Slovakia - Bratislava, Vihen, Sered, Nobski.

Also, Amsterdam, and the ghetto in Shanghai China. All those are now considered as Ghettos that the survivors are entitled for social pension from Germany.

Those who already received the pension but did not receive it retroactively from 1997 are eligible to apply to receive back payments. There are many survivors who are entitled to that, and not aware of these rights, which can be very significant economically.

The above information applies to all Ghettos in Europe and the survivors and their heirs, which have not yet submitted applications for social pensions for working in the Ghetto.

Rights of the heirs of former ghetto survivors (including Romania - and Bulgaria):

Widows and widowers of ghetto survivors are entitled to a monthly pension for life. In case that the widow passes away before or during the process, the children can receive one-time payment retroactive for the period of 01/07/97 to the date of death of the survivor.

Heirs who apply after the death of both parents are entitled in accordance with the following conditions (widows must meet conditions 1 and 3, and children must meet all three):

1. The survivor who died worked in the ghetto and has never requested the Germans Social Insurance.

2. The survivor was alive on June 27, 2002.

3. The survivor applied for an old age pension in their home country.

The Claims Conference Article 2 Fund pays every 3 months 1010 Euros:

Jews from all over the world that are Holocaust survivors from Europe (including babies and embryos) who still do not get any monthly benefit related to the Holocaust can get a benefit that is paid every 3 months.

The criteria are:

1. The survivor was in a Ghetto or camp. (Including the new cities and towns from Bulgaria, Romania, Slovakia).

2. The survivor had been hiding during the war at

least 6 months in a Nazi occupied area.

3. The survivor had been living under Nazi

occupation under a false identity for at least six

months. False identity means living as

Christians and not Jews.

A few words about the author of this article:

I am a son of Holocaust survivors; that’s why I chose to engage in this social activity. I am a guide for Holocaust survivors on how to get these rights. Because there is important information to tell and guide those who deserve these rights by law, please feel free to contact me by e-mail or leave a phone message. It's better to correspond with me by email, I can respond faster by e-mail than phone.

Please write your personal details such as name, country of origin, date of birth, and whether you are currently receiving a benefit of any kind related to the Holocaust, and if so – which one? Please write me your phone number and I'll get back to you.

E-mail:

amiami70@walla.com

Mobile:

+972-55-6665123

Website:

www.amibar.coi.co.il

Important:

Because there are times with many inquiries, I can't always answer the phone or by e-mail immediately. I always try to get back to everyone, if you accidentally did not get an answer please feel free to send me another message and I'll get back to you. As stated it is better to send me an e-mail!

The phone number is a voice mail. After the Hebrew message at the tone please leave your message and a phone number.

facebook

Please click here and enter my page on Facebook – Updated rights of Holocaust survivors and please press like and Share to distribute this information to all your friends

Wishing you all the best and good health!

Ami Bar

Please pass this e-mail to all your e-mails list, send to anyone you can, even if it is sent to someone seems irrelevant, he may pass it on and it may reach those who need it. There are thousands of elderly Jewish people who are not aware of these important rights!!!