מבצע "אסף"- בימים ההם בזמן הזה. המבצע החל ב-5 בדצמבר 1948.

בשלב ראשון נתפסו על ידי המצרים מספר תילים אסטרטגים מדרום מזרח לעזה ונוצר טריז בין כוחות צה"ל בבארי ונירים. התילים שנתפסו היו שייח' נוראן, חירבת מאעין, תל אל-פארעה ותל ג'אמה.

מפקדי צה"ל החליטו לחסל את הטריז הזה ולמנוע את האיום המצרי על באר שבע. המשימה הוטלה על כוח בפיקודו של יצחק שדה, שבו נכללו גדוד הפשיטה 89 מחטיבה 8 וגדוד 13 מחטיבת גולני.

המבצע נקרא "מבצע אסף" על שם אסף שכנאי, שנפל שנה קודם לכן בראש כיתת פלמ"ח שאיבטחה את קו צינור המים ליד הכפר שועוט (כיום, מדרום לעין הבשור) שהיה בשטח המבצע.

המבצע החל ב-5 בדצמבר 1948. על גדוד הפשיטה המשוריין 89, שיצא מגבולות, הוטל לכבוש את התילים ועל גדוד 13 של חטיבת גולני, שיצא מאורים, הוטל להתבסס על המשלטים ולהיערך להגנה. השלב הראשון התנהל בהצלחה וללא נפגעים; הגדוד המשוריין כבש ללא קושי את התילים והמצרים נדהמו וברחו, למעט בעבאסן (ממזרח לבני סוהילה) בה נכשלה התקפת ההסחה הישראלית.‏[1]

חיילי גולני התבססו בעיקר בשייח' נוראן (גבעה ועליה קבר שיח הנמצאת כיום בתוך קיבוץ מגן) ובחירבת מאעין (בין נירים וניר עוז)והתכוננו להתקפות המצרים.

למחרת, ביום 6 בדצמבר, החלו המצרים בהתקפות בלתי פוסקות על שייח' נוראן וחירבת מאעין מערבית לו; התקפות שלוו בהפגזות תותחים ומרגמות. המצרים השתמשו בפעם הראשונה בטנקים מסוג לוקסט M22. רוב ההתקפות היו על גבעת שייח' נוראן, שהייתה משלט אסטרטגי ששלט על כל השטח.

באחת ההתקפות פרץ טנק מצרי והגיע כמעט עד קבר השייח', אך נפגע מפגז פיא"ט וההתקפה נשברה. המצרים איבדו באותו יום חמישה טנקים וחיילים רבים. לחיילי גולני היו חמישה הרוגים. בלילה פונו הפצועים ונערכה התבססות והתבצרות לקראת יום הלחימה השלישי.

ב-7 בדצמבר חלה תפנית דרמטית בקרבות, שהטתה את ההצלחה לטובת צה"ל. בשעות הבוקר ריכזו המצרים כוח גדול של שריון ורגלים להתקפה מכרעת על שייח' נוראן וחירבת מאעין. הכוח היה מוסתר על ידי סוללת הרכבת הטורקית, אולם מטוס סיור מדגם פייפר גילה אותו והצניח את הידיעה לגדוד הפשיטה המשוריין. מיד התארגן הגדוד להתקפה.

לעזרת כוחות צה"ל הגיעו זחלים וג'יפים בשעה המתאימה כאשר הגדוד המצרי היה ערוך כבר במבנה קרבי והתכונן לצאת להתקפה. הזחלים והג'יפים פרצו מעורפם כשהם ממטירים אש לכל הכיוונים ושברו את גל ההתקפה המצרי. המצרים נפוצו לכל עבר כשהם משאירים בשטח יותר מ-100 הרוגים.

קישור לדף מבצע "אסף בוויקיפדיה

קישור לדף גדוד 13 "גדעון"-חטיבת גולני

דף "בית המגן" בפייסבוק
 
 התמונות - לוח האזור הוכן על ידי ד"ר אבישי טייכר,